|
|
|
|
|
Fredagsunderholdning på Torvet
|
|
Fredagsunderholdning i sommer på Torvet i Nykøbing Falster fra d. 11. juni til 27. august. Alle dage fra kl. 16.00-20.00. Læs programmet nedenfor
 Kansas City Stompers har overleve i så mange år, og kan stadig stille med de bedste musikere, som kan spille al slags musik for både unge, gamle og dem midt imellem.
 Grundlæggende stræber Jazznødderne efter at spille som ”The Creole Jazzbumses” der ifølge den internationalt anerkendte danske jazzekspert Dirch Passer lød ” som en lastbil fuld af tomme mælkejunger, der kører ind i en anden lastbil, fyldt med levende grise!
 Spotlight er et danseorkester fra Lolland-Falster, som elsker at spille. Det har mange års erfaring i at levere god musik og skabe festlig stemning til alle former for fester.
 The Blues Overdrive spiller en moderne og rocket blues. Repertoiret er bredt og består af egne kompositioner samt fortolkninger af klassikkerne fra bluesmusikkens store sangskat, samt en masse beskidt Rock 'n Roll.
 Finney's Jazzmen spiller en god blanding af traditionelle jazzevergreens tilsat en god del tidlig swingmusik fra 20'erne og 30'erne. Kort sagt, musik der skaber god stemning overalt.
 Doc Houlinds All Stars består af yngre og ældre jazzmusikere med en fælles interesse for den tidlige improvisatoriske musik, New Orleans jazzen, som den f.eks. blev præsenteret af de største amerikanske orkestre.
 King George Dixieland Stompers er et jazzband bestående af seks musikere fra rundt omkring i Danmark. De tager udgangspunkt i traditionel jazz, men kommer omkring mange genre. Musikkens karakter veksler.
 Henrik Bolberg, trompet, har i mange år spillet og været solist i Radioens Bigband og har bl.a. fået BEN WEBSTER PRISEN. Hans Poulsen spiller bl.a. bas i Nykøbing F. Revyen, men er nok mere kendt for at have skrevet musik til bl.a. Storstrømmens Kammerensemble, Ørkenens Sønner og Caroline Henderson.
 Hi Heel Sneakers spillede 60'er musik længe før den nye 60'er bølge satte ind for år tilbage. Med deres efterhånden store erfaring fra arrangementer i sportshaller, byfester og forsamlingshusballer har de et stort og alsidigt repertoire.
 JazzOnklerne spiller et bredt sammensat repertoire af: Traditionel Jazz, Blues, Shufflerytmer, Ragtimes, og Swingmusik. Langsomme bluesnumre, veksler med glade velkendte numre, der tager udgangspunkter i New Orleans jazz og Chicago blues.
|
|
|
|
|